buty trekkingowe

Buty trekkingowe

Każdy rodzaj aktywności fizycznej wymaga dobrania odpowiedniego typu obuwia, według ogólnej charakterystyki i przeznaczenia. Jednym z rodzajów butów specjalistycznych, tzn. takich, które sprawdzą się w określonych warunkach, są buty trekkingowe. Aby prawidłowo dobrać buty i ustalić przedział, w jakich dany użytkownik będzie ich używał, podobnie jak w przypadku wyboru czegoś takiego jak buty dla żeglarzy, należy prześledzić charakterystyczne elementy, które składają się na ich ogólną budowę. Inne elementy będą tworzyć buty do ślubu, a inne buty do poruszania się w trudnych warunkach górskich lub leśnych.

Buty do chodzenia po górach

Buty trekkingowe często nazywane są butami górskimi. Nazewnictwo to bierze się stąd, że typowe elementy budowy, zarówno cholewki jak i podeszwy, doskonale sprawdzają się na trudnych szlakach, podejściach jak i zejściach. Przede wszystkim, to co będzie charakteryzowało takie obuwie górskie, to rodzaj podeszwy. Współcześnie istnieje wielu producentów, którzy chwalą się jakością i użytecznością spodów obuwia. Niemniej jednak ogólna ich charakterystyka sprowadza się do tego, że są one z reguły zdecydowanie grubsze, o widocznym bieżniku, który pozwala na lepszą przyczepność obuwia do podłoża. Również buty szpitalne muszą być przyczepne, jednak w nich stosuje się zdecydowanie inne rozwiązania.

Podeszwa

Podeszwa vibram, czyli producenta, który wiedzie prym na rynku, jeśli chodzi o konstrukcję podeszwy, to jeden z pionierów technologicznych i jakościowych, których produkty mają zastosowanie w wielu innych markach butów trekkingowych. Dobrze dobrana podeszwa w tego typu obuwiu to podstawa komfortu i bezpieczeństwa.

Cholewka

Kolejnym elementem charakterystycznym dla trekkingowego obuwia jest jej cholewka. W zależności od warunków, w jakich buty będą użytkowane, może przybierać postać krótkiej, elastycznej siatki, charakterystycznej dla pieszych wędrówek po płaskich terenach w warunkach optymalnych pogodowo, tzn. użytkowane w porze suchej. Cholewka w takich butach , podobnie jak w przypadku obuwia takiego jak buty militarne może również być wydłużona, zrobiona ze zdecydowanie twardszych materiałów, która sprawdzi się przy ekstremalnych wędrówkach górskich. Dodatkowo, cholewka może być wzmocniona specjalną warstwą membrany, która odpowiada za nieprzemakalność i zachowanie optymalnych warunków dla stopy.

Obuwie trekkingowe

Buty trekkingowe to pojęcie dość szerokie, które, w zależności od konstrukcji i przeznaczenia, może być użytkowane w różnych warunkach, zarówno suchych, mokrych, do wędrówek płaskich i górskich. Każdy użytkownik może znaleźć odpowiedni but dopasowany względem warunków, w jakich będzie ich używał.