obuwie myśliwskie

Właściwie dobrane obuwie myśliwskie

Jednym z elementów, który niezbędny jest na wyprawie myśliwskiej czy też w trudniejszych warunkach leśnych jest obuwie myśliwskie. Niestety bardzo wiele osób bagatelizuje tego rodzaju obuwie, jednak ma ono spory wpływ na bezpieczeństwo. Równocześnie zabezpiecza przed wilgocią i zapewnia wygodę podczas poruszania się w trudnym terenie. Dzięki poniższym poradom wybór odpowiedniego obuwia będzie łatwiejszy.

Odpowiednia podeszwa

Przede wszystkim wybierając buty do lasu, trzeba patrzeć na wygodę, ponieważ w takim terenie można spodziewać się różnych warunków. Obuwie musi chronić nasze stopy nawet w przypadku naprawdę trudnych wyzwań. Muszą one zabezpieczać przed wilgocią, chłodem oraz różnymi urazami. Jednym z elementów, które są przydatne w tego rodzaju butach jest podeszwa Vibram. Dzięki odpowiedniej jakości obuwia, nogi będą zabezpieczone przed możliwością skręcenia kostki czy też wystąpieniem innych urazów.

Na co jeszcze zwracać uwagę

Bardzo istotną kwestią, którą muszą spełniać buty dla leśników, jest wytrzymałość i wysoka jakość. To zapewni, że sprawdzą się one nawet w najtrudniejszych warunkach. Bardzo dobrym wyborem materiału, z którego powinny być wykonane, jest naturalna skóra oraz nubuk. Podeszwa musi być elastyczna i stabilna. Ważne, aby umożliwiała poruszanie się po różnych podłożach – grząskich, śliskich lub nierównych. Kolejną istotną kwestią jest odpowiednia membrana, która musi gwarantować cyrkulację powietrza i chronić nogi przed zawilgoceniem. Ochrona tego rodzaju jest jedną z najważniejszych kwestii, jaką muszą zapewniać buty tego typu. Oczywiście nie można także zapominać o odpowiednim wzorze, który powinien maskować osobę poruszającą się po lesie. Najlepszym wyborem będą modele w kolorach brązu, ciemnej zieleni, czerni i pokrewnych kolorach. Warto także pamiętać, że tego rodzaju buty doskonale sprawdzają się nie tylko na polowaniu i w lesie, ale także w wielu innych miejscach. Inwestycja w buty wysokiej jakości zawsze się opłaci.

buty dla leśników

Buty dla leśników

Praca leśnika to często praca w ruchu po zróżnicowanych siedliskach leśnych. Od boru suchego po podmokły ols. Z ogromem zróżnicowanej flory, od niskiej roślinności po której chodzi się niczym po trawniku w koło domu, po jeżyny które chwytają za nogawki oraz nasze buty dla leśników.

Co robi leśnik?

Do obowiązków leśnika należy, wyznaczenie szacunków brakarskich lub odbiór drewna. Tam gdzie leśnik tam siłą rzeczy i jego buty. Ostatnie o czym powinien myśleć pracownik lasów państwowych to uwierające go obuwie, dlatego buty dla leśników powinny być najlepszej jakości. Godna polecenia jest podeszwa vibram, która spełnia kryteria stawiane przez leśniczych i podleśniczych, a także pasjonatów trekkingu.

Co łączy buty specjalistyczne?

Buty dla leśników, buty militarne, buty żeglarskie oraz obuwie górskie, wszystkie łączy je przede wszystkim jedno. Buty te powinny być wygodne oraz zapewniać bezpieczeństwo, ponieważ ostatnie czego chce właściciel takiego obuwia to nabawienie się obtarć lub niemiłej kontuzji. Wszystkie te rodzaje obuwia łączy to, że są narażone na to, że ich właściciel będzie się poruszał po trudnym terenie. Do tego także to, że będą wystawione na rozmaite warunki atmosferyczne. Choć jak mawiają leśnicy, nie ma złej pogody, tylko nieprzygotowani ludzie.

Leśnik jest często myśliwym

Duża część leśniczych jest także myśliwymi i w tym wypadku obuwie ma ogromne znaczenie. Aby cieszyć się ze zdobyczy, potrzeba czegoś więcej niż tylko szczęście i wstawiennictwo świętego Huberta. Myśliwy często godzinami zasadza się na ambonie, dlatego potrzebuje wygodnego, przewiewnego obuwia, które też zapewni ochronę dla stopy. Wielokrotnie musi też podążać za ustrzeloną zwierzyną, aby ją pozyskać. Przez co porusza się po bardzo zróżnicowanym terenie: pola, łąki, torfowiska czy młodniki. Dlatego obuwie myśliwskie powinno być solidnie wykonane.

Podsumowując buty dla leśników to buty specjalistyczne dla osób poruszających się po zróżnicowanym terenie, takim jak górskie ścieżki lub leśne zakamarki. Wszyscy leśnicy powinni zaopatrzyć się w wygodne i zapewniające bezpieczeństwo użytkowania obuwie.