wspinaczka na Gerlach

Dopasowanie stroju na wejście na Gerlach

Wejście na Gerlach, to marzenie wielu miłośników górskich wędrówek. Nie jest jednak prosto zdobyć ten najwyższy szczyt Tatr i Słowacji. Wymaga to odpowiedniego przygotowania. Konieczne jest właściwe obuwie oraz wyposażenie dodatkowe. Warto przy tym pamiętać, że wspinaczka na Gerlach jest możliwa wyłącznie z przewodnikiem. Niedopasowanie stroju do sytuacji z pewnością spowoduje, że przewodnik odmówi poprowadzenia wyprawy. Priorytetem jest bowiem bezpieczeństwo uczestników. Nie może być w tym względzie kompromisów.

Obuwie do górskich wspinaczek

Podstawą górskich wędrówek jest wybór odpowiednich butów. Obuwie górskie powinno być przede wszystkim wygodne i stabilne. Ważne, aby były to buty z wysoką cholewką, Takie modele dobrze chronią kostki przed skręceniem. Podeszwa powinna zapewniać dobrą przyczepność. Wyprawa na Gerlach obfituje bowiem w mokre czy śliskie powierzchnie. Warto zainwestować w buty wodoodporne z membraną. Dzięki temu obuwie nie przemoknie. Tym samym zapewni większy komfort termiczny.

Odzież i dodatki odpowiednie w góry

Pogoda w górach jest nieprzewidywalna. Dlatego kluczowe jest ubieranie się na tzw. cebulkę. Pierwsza warstwa powinna odprowadzać wilgoć. Idealnie sprawdza się do tego celu bielizna termoaktywna. Druga warstwa musi izolować ciepło. Tutaj prym wiedzie polar lub softshell. Natomiast ostatnia ma za zadanie chronić przed wiatrem i deszczem. Nieodzowna więc będzie kurtka przeciwdeszczowa z membraną. Dobrze jest też mieć przy sobie dodatkowe warstwy, które można założyć w razie potrzeby. Jeśli nie do końca wiemy jak się ubrać, dobrze doradzi przewodnik na Gerlach.

W górach temperatura może gwałtownie spaść. Niezbędne są więc ciepłe rękawice i czapka. Rękawice powinny być wodoodporne i zapewniać swobodę ruchów. To szczególnie istotne, jeśli wybieramy się w wysokie partie gór. Gerlach z pewnością do nich należy.

Bardzo potrzebny jest też plecak z systemem nośnym dostosowanym do wędrówek górskich. Pomieści on wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. To właśnie w nim powinno się znaleźć miejsce na butelkę z wodą.

Bezpieczne wejście na Gerlach

Na niektórych odcinkach wycieczki na Gerlach może być potrzebny sprzęt asekuracyjny. Najczęściej dba o to przewodnik na Gerlach. Organizuje uprząż, kaski i karabinki. Warto jednak upewnić się, że takie elementy będą zapewnione. W innym wypadku trzeba zadbać o to samodzielnie. Posiadanie mapy także będzie mile widziane. Mimo tego, że przewodnik doskonale zna trasę.

Zawsze warto też mieć przy sobie apteczkę z podstawowymi środkami pierwszej pomocy. Plastry i bandaże, to podstawowe wyposażenie każdego wędrowca.